Leśny spacer - empatia

Empatia dla siebie, empatia dla innych, empatia dla świata. Te trzy hasła towarzyszyły nam w czasie lipcowego spaceru po Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Poprowadziliśmy go razem z Magdą Malinowską, trenerką empatii z Empatic Way. Szykowaliśmy się do tego wspólnego spaceru już od roku, kiedy Magda zapytała czy możemy poprowadzić spacer razem.

Na początku zaskoczenie pojawiło się w czasie przygotowań do spaceru - piękny Rezerwat im. Jana III Sobieskiego został zamknięty dla ruchu turystycznego. Trasę spaceru musieliśmy dostosować do warunków, ale i tę niedogodność wykorzystaliśmy na potrzeby spaceru.

Empatia dla siebie to bycie dla siebie dobrym, dbanie o własny komfort, działanie tak jak podpowiada intuicja a niekoniecznie zgodnie z instrukcją. Nawet jeśli oznacza to rezygnację ze spaceru to było to w zgodzie z intencją spaceru.
Empatia dla innych - ludzi, zwierząt, drzew, ... - wyraża się w komunikacji, szacunku, współodczuwaniu.
Empatia dla świata - to wczuwanie się w rytm natury, współbycie.


Dla każdego z tych poziomów zaproponowaliśmy doświadczenia.

Jednym z nich było pozwolenie lasowi na rośnięcie, pozwolenie na to, żeby rezerwat był rezerwatem, a nie przestrzenią łatwo dostępną dla ludzi. Powstrzymanie ego okazało się jednym z trudniejszych i bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Kiedy leżeliśmy pod drzewami, spadł mały deszcz. Było to jak dar od natury, kiedy można było posłuchać kropel, kolejnych fal, które przychodzą i odchodzą. Leżeliśmy pod drzewami i doświadczaliśmy bycia częścią świata. Niezwykłe doświadczenie. Bardzo często określane tak przez osoby uczestniczące w spacerach.

Na koniec niebo się przejaśniło i wyszło słońce. Jakby w prezencie.


Korzyści ze spaceru, które wskazaliście to: spokój, ukojenie, dużo wzruszeń, chwile wytchnienia od codziennego pośpiechu, bardzo przyjemne doznanie, pełny relaks, piękno i zachwyt nad światem. Korzystajcie z tego.

I do następnego spaceru!


Komentarze

Popularne posty